Erasmus Finsko 8 - Business

Erasmus Finsko 8 - Business
 
zážitek od: 26.8.2008
zážitek do: 26.8.2008
počet zobrazení: 1543
zadán dne: 7.9.2008
4.50
hodnocení 1/2 hvězdičkahodnocení hvězdičkahodnocení hvězdičkahodnocení hvězdičkahodnocení hvězdička
ostatní pro účast je potřeba autorizace
hodnotit:
popis: Bylo úterý, den kdy jsem úspěšně složil zkoušku z finského jazyka a měl z toho patřičnou radost, přeci jenom je tento jazyk trochu těžký, zvláště pro slovana :).

Večer jsme měli menší party v našem grilovacím domečku, který je přímo uprostřed kolejí. Oslavovali jsme složení zkoušky a narozeniny tří členů. Dal jsem si pár piv a jelikož jsem byl unaven, šel jsem domů kolem jedné hodiny. V pokoji jsem se svlékl a šel si dát sprchu, byl to fajn pocit, až do doby než přišel můj francouzský spolubydlící. Ne že by on byl tím problémem, ale já si nechal otevřené okno a při jeho příchodu se vytvořil průvan a zabouchl mé dveře. Ti co byli již ve Finsku chápu, ti co ještě nebyli, tak nejspíše nechápou. Jedná se o to že dveře ve Finsku jsou vybaveny speciálními zámky, které se zamknou okamžitě při zavření dveří, takže k otevření dveří vždy potřebujete klíč.

Tak jsem tam tedy tak stál před svými dveřmi, s vědomím že mám na sobě pouze spodní prádlo a není způsob jak se dostat zpět do svého pokoje. Chtělo se mi spát, začínala mi být zima a byl jsem naštvaný, celkem blbá kombinace. Hlavou mi probíhali myšlenky jak vykopnout dveře nebo prolomit zámek. Zima mi ovšem zchladila mozek a já začal shánět telefon abych si zavolal servis, který mi otevře dveře. Francouz bohužel neměl telefon, a tak jsem ho musel sehnat jinde, zavolat do servisu a ty mi sdělili že za chvilku někdo přijede. Byl jsem rád že to nebude trvat dlouho, avšak za deset minut mi volali zpět a zeptali se mě v jakém, že to jsem městě, to mě celkem pobavilo :D, následně sdělili, že to zabere tak hodinku, super slyšet takové pozitivní věci o půl druhé ráno.

Půjčil jsem si tedy tričko a ponožky od Francouze a šel si ustlat na záchod do koupelny, zde jsem si pustil horkou sprchu abych si místnost trochu vytopil a mohl tam vydržet. Po hodině naštěstí chlápek opravdu přijel, strčil klíč do zámku odemkl mé dveře a stáhl mě o 30EUR. Je to tak, 30EUR za nic.

No a teď vám vysvětlím proč je to takový business. Tento typ zámku mají úplně všichni v celém Finsku (alespoň v bytech) a o každý bytový barák se stará nějaká firma (jsou ty i celostátní firmy), která má univerzální klíč ke všem dveřím. Když si tedy zabouchnete dveře a klíče máte vevnitř, tak jim zavoláte, oni přijedou, otevřou dvěře a vás to stojí 20EUR pokud je pracovní doba, nebo 30EUR pokud není. Tuto práci může vykonávat jakýkoliv hňup, který umí řídit auto a strčit klíč do zámku. Další věcí je, že k vám může vlastně kdokoliv přijít do bytu a vy se o tom nikdy nedovíte, protože nepoškodí zámek. Pravdou je že ve Finsku není kriminalita jako v ČR, ale stejně je to divný pocit.

No ale abych se obhájil, že nejsem naprostý trouba, tak za tu dobu co jsem zde (1 měsíc) jsem potkal už šest dalších lidí, kterým se to stalo. Mezi nimi je i dokonce jeden Fin. Nejlépe to vyřešil Ital, ten pořád žvanil, že nemá peníze až se mu to podařilo. Když měl pokoj otevřený, tak zavolal na tu linku a řekl jim, že už klíče našel a ať nikoho neposílají :D a tomu servisákoj dal pět euro na pivo :).

EDIT: V pátek 5.9. se mi po party stalo, že jedna erasmačka si taky zabouchla dveře a tak mě požádala jestli bych tam nezavolal, a když jsem jim tam volal, tak mi operátor řekl, že servisák tam bude do pěti minut, protože zrovna otevírá v budově vedle :D.

ÚČASTNÍCI

PŘIPOJENÉ FOTOGALERIE

Erasmus Finsko 8 - Business

fotografií: 4
počet zobrazení: 2105
fotky od 26.8.2008 do 26.8.2008
ostatní pro účast je potřeba autorizace
foto z fotogaleriefoto z fotogaleriefoto z fotogaleriefoto z fotogalerie

PŘÍSPĚVKY


žádné příspěvky