Basketbal? Dostupný halový sport, který baví!

Máte rádi míčové kolektivní hry? Basketbal patří mezi nejoblíbenější míčové hry u nás. Hrát je možné v hale i venku. Kdy začít a co vše je na tento sport potřeba?

I ta nejmenší a nejméně vybavená tělocvična, kterou najdete, bude mít s největší pravděpodobností alespoň jeden basketbalový koš. Basketbal má u nás v České republice poměrně dlouhou tradici, a je tak velmi oblíbený.

Vybavení není problém
Košíková, jak se jinak basketbalu říká, je také populární z jednoho prostého důvodu, a tím je dostupnost. K tomu abyste se vy nebo vaše dítě mohli vydat na hřiště, vám stačí oblečení na sport – ideálně lehké triko a šortky – a neklouzavá sportovní obuv. Dostatečná bude buď obyčejná sálová obuv, nebo můžete sáhnout po specializovaných basketbalových botách, které jsou vyšší v oblasti kotníku a lépe ho tak fixují. Pokud tělocvična nenabízí zapůjčení solidního míče, musíte si pořídit ještě ten a jste vybaveni.

Basketbalem ku zdraví
Basketbal má též hned několik výhod, co se fyzického i psychického zdraví týče. Je to velmi sofistikovaná a komplexní hra a prospívá jak dospělým, tak dětem. Důležitá je různorodost pohybu. Při basketbalu sprintujete, doskakujete, házíte a provozujete hromadu dalších pohybů. Používáte tak spoustu různých svalů a nemělo by se tak stávat, že budete některou část těla přepínat. Zapojujete navíc horní i dolní končetiny současně.

 

basket2

Pravidelnými tréninky můžete předejít vysokému tlaku, srdečnímu infarktu a dalším srdečním a cévním chorobám. Pozitivní vliv můžete pozorovat také na duševním zdraví. Při hře se uvolňují endorfiny a další látky, které přispívají k prevenci nadměrného stresu. Jelikož se jedná o kolektivní sport, jeho provozování se pozitivně projevuje i v sociální oblasti. To je například přínosné pro děti, protože se tak učí fungovat v týmu, což jim později může pomoci lépe navazovat vztahy nebo rychleji zapadnout do kolektivu lidí, se kterými budou jednou pracovat. Dalším přínosem je, že basketbal nutí rychle se rozhodovat a zároveň předvídat. Trénování těchto dovedností v budoucnu dítě jistě ocení.

Sport pro malé i velké
Děti se můžou tomuto sportu začít věnovat již od útlého věku. Nejnižší hranice je 5 let. Na začátku se tréninky zaměřují na rozvoj základních dovedností formou soutěží a her. Až později mezi 7. a 9. rokem se hrají cvičné zápasy založené na pravidlech a proti ostatním týmům jsou děti stavěny až ve 4.-5. třídě.

Pro děti je tento sport vhodný, protože nemá příliš složitá pravidla a je nezávislý na počasí, jelikož se většinou hraje uvnitř haly. Navíc si dítě již odmala trénuje jak hrubou, tak jemnou motoriku (koordinace ruka-oko). Mohlo by se zdát, že v basketbalu nejvíce záleží na výšce, což není tak úplně pravda. Menší děti mohou být rychlejší a hbitější než děti vysoké. O výšku jde až později u vyšších soutěží. Pokud chcete, aby se vaše dítě basketbalu věnovalo, největší překážkou může být jen to, aby u sportu zvládlo vydržet.seznam článků