Našli jsme pro vás 3 dokonalé výletní tipy | Moravskoslezský kraj

depositphotos_171796556_l-2015_optimized

 

Moravskoslezský kraj má hlavní město Ostravu. V dnešním článku jsme se na ní také zaměřili. Samozřejmě existují další zajímavá místa, ale my jsme se rozhodli představit vám Ostravu. Pokud si ji chcete užít na 100 %, čtěte dál.

 

Hned po Praze se Moravskoslezský kraj chlubí nejvyšší hustotou zalidnění. Bydlí zde skoro 1 200 000 obyvatel. Krásy kraje si rozdělte minimálně do několika dní. Abyste nemuseli pospíchat a stresovat se, zajistěte si ubytování v chatě či chalupě.

 

Hrad, který toho zažil opravdu hodně

 


Vkusně zrekonstruovaný Slezskoostravský hrad v Ostravě pochází ze 14. století. První zmínku však dohledáme až do roku 1297. Po 30 letech majitel Jan Sedlnický přestavěl hrad na renesanční zámek. Jaký je vlastně rozdíl mezi hradem a zámkem? Hodně se to týká období výstavby a funkci. Hrady mají původ ve středověku a sloužily jako ochrana před válečnými výpady. Zámek sice také chrání, ale více se u něj zaměřuje na pohodlí a estetiku. Majiteli to dodává na luxusu. Zpět k Janu Sedlnickému, původní hrad se rozrostl o obytné a hospodářské budovy, zámeckou kapli, rytířský sál a dělovou baštu.

 

Během třicetileté války došlo k výraznému poškození. To ještě podpořila pravidelná těžba uhlí, požár, povodeň a bombardování. V polovině 20. let v důsledku dolování hrad poklesl o celých 16 metrů! Naštěstí ho na konci 20. století odkoupilo město Ostrava.

 

Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2004 zbyla část hradebního opevnění a paláce a vstupní brána s věží. Ze zmíněných zámeckých staveb se nedochovalo nic.

 

Aktuálně se tu daří mnohým akcím. Ročně tu projde mnoho a mnoho návštěvníků, protože místní program je opravdu pestrý a zajímavý.

 

Za pěkného počasí jedině na rozhlednu
Krásnou volně přístupnou rozhlednu Landek najdete v Petřkovicích. Pokud se chcete s celou rodinou podívat na Ostravu, její okolí a Beskydy, určitě neváhejte a rozhlednu prozkoumejte. Hodně připomíná myslivecký posed a měří 7 metrů.

 

Jak se k ní dostat? Nejlépe od restaurace po naučné stezce se zelenou značkou okolo Hornického muzea nebo od restaurace U Sněhoty.

 

Rozhledna však není to jediné, co stojí za vaši pozornost. Stejnojmenný vrchol spadá pod národní přírodní památky (NPP). Je to hlavně díky místním bukům, které jsou staré až 150 let! Najdete tu ale taky břízy, habry, javory, lípy a další stromy. A dokonce se zde začíná opět dařit jedlím. To znamená jediné. Ovzduší se zlepšuje.

 

Hornické muzeum Landek park
Největší podnikové muzeum v ČR se nachází kousek od Ostravy. Díky své jedinečnosti bylo navrženo na seznam UNESCO.

 

Na co se můžete těšit? Na rozsáhlou povrchovou expozici plnou zařízení a strojů. Za zmínku rozhodně stojí důlní lokomotivy, kombajny, umývárna či hornická řetízková šatna. Vy ale nejspíše nejvíc oceníte podzemní expozici. Zachovalý areál Anselm se 40m těžní věží nabídne nečekaný zážitek. Odvážní mohou sjet klecí ještě o 15 metrů níž a projít si 250 metrů chodeb. Na místě čeká expozice, která vás seznámí s těžbou uhlí v 18. až 20. století a důlními stroji.

 

Expozice nabídnou ještě téma báňského záchranářství a pamatník horníkům, rekonstrukci sídliště lovců mamutů a historii důlní dopravy.

 

Chcete si zasportovat? V tom případě vás potěší místní tenisové kurty, pláž na volejbal a cyklokrosová dráha. K tomu se hodí kvalitní outdoorové oblečení, pevné boty a případně i pokrývka hlavy.

 

Foto: © Depositphoto

 

depositphotos_209699266_l-2015_optimized

 

seznam článků