Zvolská homole na podzim: jedna vyhlídka střídá druhou

Zvolská homole a okolí pod sněhem


Hledáte tip na podzimní výlet? Krásná procházka plná nezapomenutelných vyhlídek čeká ve středních Čechách na turisty, kteří přijedou do Vraného nad Vltavou a vydají se na Zvolskou homoli. Podzim je na takovou procházku ideální hned ze dvou důvodů: barevné listí má své kouzlo, a hlavně když je ze stromů spadané, vyhlídkám na meandrující řeku Vltavu a okolní údolí nic nebrání. Vybrat si můžete hned z několika tras.

 

Jméno dostala Zvolská homole podle svého tvaru a podle toho, že se nachází poblíž obce Zvole. Vydejte se na ni však spíše z Vraného nad Vltavou, a to po značené naučné stezce. Na přibližně čtyřkilometrovém okruhu vás budou kromě značení doprovázet informační tabule, představující Zvolskou homoli ze všech možných stran. Dozvíte se něco z geologie okolních skal a kaňonu Vltavy, o zdejším rostlinstvu, významu lesa i o životě mravenců.

 Krásný výhled na řeku Vltavu

Zvolská homole, tedy ta skála, kterou protíná nejdelší tunel na trati slavného Posázavského pacifiku, je zároveň přírodní rezervací s mnoha vzácnými druhy rostlin a hmyzu. Výstup na skalnatý vrch není příliš náročný a zvládne ho skoro každý – úžasné vyhlídky budou odměnou. A užijete si je dosytosti, na skalnatém vrchu totiž budete narážet na jedno vyhlídkové místo za druhým.

 

Od značené naučné stezky je možné se na několika místech odpojit a trasu si podle sebe přizpůsobit. A rozhodně se nemusíte bát, že byste zabloudili – Vltava pod vámi vám vždy ukáže ten správný směr. Nechcete-li se vracet na stejné místo, vydejte se po červeně značené turistické trase, která naučnou stezku zčásti kopíruje a dovede vás až k zastávce Dolní Břežany – Jarov, odkud se do Vraného nad Vltavou můžete vrátit vlakem.  

 

Tipy na další příjemné podzimní výlety najdete na www.strednicechy.cz.

 

Kouzlo barevného listí při podzimní vycházce

seznam článků