REKLAMA
Dnes je 7.2. a svátek má Veronika

Půl milionu návštěvníků a velké plány: Národní galerie vstupuje do jubilejního roku ve velkém stylu

7. 2. 2026

Národní galerie Praha má za sebou mimořádně silný rok. V roce 2025 ji navštívilo celkem 555 000 lidí, což je o 25 tisíc více než v předchozím roce. Instituce tak potvrzuje rostoucí zájem veřejnosti o výtvarné umění a vstupuje do roku 2026 – kdy slaví 230 let od svého založení – ve velmi dobré kondici.

Uplynulý rok byl pro galerii zásadní také z hlediska rozvoje výstavních prostor. Dokončení poslední stálé expozice Umění Asie napříč prostorem a časem v Salmovském paláci znamenalo uzavření dlouhodobého projektu budování stálých sbírek. Celková plocha určená pro stálé i dočasné výstavy dnes přesahuje 36 000 m², čímž se galerie řadí mezi největší výstavní instituce v Evropě.

Spolupráce se světem i rekordní akvizice

Rok 2025 přinesl i historický milník – vůbec první společnou výstavu Národní galerie Praha a pařížského Louvru. Zároveň se galerii podařilo výrazně posílit své sbírky. Do fondů přibylo sto uměleckých děl v hodnotě přes 21 milionů korun, což je nejvyšší částka investovaná do akvizic za posledních patnáct let. Významná část nových děl pochází od současných autorů, kteří dosud ve sbírkách zastoupeni nebyli.

REKLAMA

Rok 2026 ve znamení výročí a velkých témat

Jubilejní rok 2026 bude Národní galerie připomínat sérií výstav, veřejných programů i mezinárodních projektů. Významnou událostí bude společná česko-slovenská prezentace na Bienále umění v Benátkách, která se odehraje v historickém pavilonu slavícím sto let od svého vzniku. Po dvaceti letech se zde obě země představí společně.

Na podzim galerie otevře výstavu Proti proudu, věnovanou české surrealistické skupině, a také rozsáhlý projekt o Anně Jagellonské, který přiblíží roli této panovnice v evropských dějinách první poloviny 16. století. Výstava nabídne nejen výtvarná díla předních renesančních mistrů, ale i osobní pohled na život královny prostřednictvím její korespondence.

REKLAMA

Nové depozitáře a rekonstrukce historických budov

Vedle výstav se galerie soustředí také na dlouhodobé investice. Klíčovým projektem je depozitář v Jinonicích, první budova v historii instituce navržená výhradně pro ukládání a ochranu uměleckých děl. Projekt získal podporu Ministerstva kultury ve výši 2,2 miliardy korun a v roce 2026 má být vybrán dodavatel stavby.

Pokračují rovněž rekonstrukce Paláce Kinských i Českého a Slovenského pavilonu v Benátkách, které mají zlepšit technické zázemí a dostupnost výstavních prostor pro návštěvníky.

Oslavy pro veřejnost a otevřená diskuse

Výročí 230 let si galerie připomene během celého roku prostřednictvím výstavních instalací, komentovaných prohlídek, diskusí i dnů volného vstupu. Program se zaměří nejen na historii instituce, ale také na otázky, jakou roli má umělecké muzeum v demokratické společnosti 21. století a jaká je jeho budoucnost.

Součástí oslav budou únorové dny volného vstupu, Mezinárodní den muzeí a galerií v květnu i podzimní zahájení sezóny. Cílem je nabídnout prostor pro setkávání, dialog a hlubší porozumění významu umění v dnešním světě.

Zdroj: Národní galerie Praha, tisková zpráva; doplněno o veřejně dostupné informace o Bienále umění v Benátkách.

REKLAMA

Kde toto místo najdete:

Sdílejte článek s přáteli:
Našli jste nějakou chybu? Nahlašte nám ji
Nahlásit chybu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA